Приймальна комісія: +38 (097) 668-3-668
24321, Вінницька обл., м. Ладижин, вул. Петра Кравчика, 5

Волонтерство

Volonter

Що таке волонтерство?

Відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність”, прийнятого Верховною Радою 19 квітня 2011 року, “волонтерська діяльність – добровільна, безкорислива, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами та волонтерськими організаціями шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерська допомога – роботи та послуги, що безоплатно виконуються та надаються волонтерами та волонтерськими організаціями. Волонтерська діяльність є формою благодійництва”.

Таким чином, волонтерство — це благодійна діяльність приватної особи, яка не вимагає фінансових пожертвувань від особи, а базується переважно на використанні часу та навичок цієї особи, які надаються особою на безоплатній основі.

Чим можуть займатися волонтери?

Спектр благодійної діяльності волонтерів дуже широкий. Так, можна говорити про тих, хто потребує волонтерської допомоги — це хворі, інваліди, літні люди, безробітні, бездомні, безпритульні особи, багатодітні сім'ї та сироти, інші кризові категорії населення. А отже, волонтерська діяльність може бути спрямована на допомогу одній із цих груп людей.З іншого боку, можна говорити про форми волонтерської діяльності: волонтери можуть виступати організаторами заходів, пов’язаних із охороною довкілля чи збереженням культурної спадщини. Вони можуть організовувати змагання або мистецькі фестивалі. Важлива участь волонтерів у зборі фінансів на ту чи іншу благодійну ініціативу. Крім цього, завжди цінується добровільна праця на підтримку громадських та благодійних організацій. Вони зазвичай потребують безкоштовних консультацій юристів, фінансистів, PR-фахівців, дизайнерів, веб-розробників, перекладачів тощо.

Як стати волонтером?

У пошуках можливості для добровільної праці перш за все слід звернути увагу на своє оточення. Можливо, хтось із ваших знайомих уже має досвід волонтерства та може дати корисні поради. Якщо ж поруч немає досвідченого добровольця, то можна скористатися кількома шляхами.

Шлях 1. Самостійний пошук в інтернеті

Набравши в пошуковій стрічці вираз “Як стати волонтером?”, ви зможете опинитися на сайтах не одного десятка вітчизняних благодійних та громадських організацій, які постійно працюють із волонтерами. На сторінках багатьох із них виписані детальні інструкції про те, яким чином стороння людина може приєднатися до їхніх команд волонтерів. Ознайомившись спочатку віртуально з діяльністю цих організацій, можна далі відвідати офіси тих, які сподобались, та зробити власний вибір.

Шлях 2. Навчання в організаціях, які займаються підготовкою волонтерів

Наразі в Україні є кілька організацій, які фокусують свою діяльність на підготовці волонтерів. Звернувшись до цих організацій, ви можете з одного боку пройти навчання як майбутній волонтер, а з іншого - отримати корисні поради стосовно можливих волонтерських ініціатив. До організацій, які активно займаються підготовкою волонтерів належать:

- Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”;

- Всеукраїнська асоціація молодіжного співробітництва “Альтернатива-В”;

- Центр волонтеріату “Добра воля”.

На сайті “Доброї волі” є також оголошення від тих організацій, які запрошують до себе волонтерів. А ви можете залишити там інформацію про себе як потенційного добровольця. Крім цього, центри підготовки волонтерів створені на базі багатьох факультетів соціальної роботи у вищих навчальних закладах України. Звернувшись до цих центрів, можна також знайти корисну для себе інформацію.

Шлях 3. Консультації в соціальних службах для дітей, сімей та молоді.

Тривалий час державні соціальні служби для дітей, сімей та молоді дуже активно співпрацюють із волонтерами. На базі окремих служб створюються волонтерські клуби чи загони, інші проводять школи волонтерів, а деякі активно поширюють концепцію волонтерства на території власної діяльності. Великою перевагою цих служб є те, що вони володіють інформацією про благодійні чи громадські організації, які справді активно працюють у громаді та надають реальну допомогу тим, хто її потребує.Таким чином, звернувшись до соціальної служби, можна стати її волонтером або отримати пораду стосовно того, хто потребує наразі волонтерської підтримки у вашій громаді.

Можливості міжнародного волонтерства

Для тих, хто бажає здобути досвід волонтества в інших країнах, існує можливість приєднатися до програми "Волонтери ООН". Зазвичай волонтерські посади, запропановані програмою ВООН, тривають 24 місяці. Однак дедалі частіше з'являються вакансії, розраховані на термін від 6 до 12 місяців.